تفاوت تیرچه صنعتی با سنتی

تفاوت تیرچه صنعتی با سنتی در چیست؟ پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساخت و ساز ساختمان ها روش های نوینی را جایگزین روش های پیشین نموده است. امروزه تولید تیرچه صنعتی با دستگاه های پیشرفته انجام می شود که می تواند سرعت انجام کار، مقاومت و استحکام سقف را نسبت به تیرچه سنتی بالا ببرد

 

تفاوت تیرچه صنعتی با سنتی

اجرای سقف تیرچه بلوک با این هدف انجام می گیرد که با جایگزینی  بلوک های سبک در سقف در مصرف حجم بتن صرفه جویی گردد. با اجرای این سقف ها ، به دلیل اینکه از بتن مصرفی کمتری استفاده می شود سقف های تیرچه بلوک بسیار سبک هستند و همچنین باعث می شود که هزینه اجرای ساختمان کاهش یابد. علاوه بر ارزانتر شدن هزینه اجرایی سقف ها ، تیرچه بلوک ها در برابر نیروهای جانبی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و همچنین از لحاظ اجرایی نبز برای پیمانکاران نیز سهل است .

سقف تیرچه بلوک از تیرچه ، بلوک و بتن بالا یا درجا که در بالای سقف تشکیل شده است ساخته می شود. تیرچه های t   شکل در کنار هم قرار می گیرند و با کمک بتن که بر روی آن ها اجرا می شود به هم متصل می شوند و سقف تیرچه و بلوک را تشکیل می دهند.

مهمترین بخش یک سقف تیرچه بلوک ، تیرچه های سقفی می باشد. تیرچه ها به دو روش مدرن و سنتی تولید می گردند. امروزه تیرچه های صنعتی جایگزین تیرچه های سنتی شده است. دستگاه های مدرن به مدد پیشرفت تکنولوژی توانسته اند تولید سنتی و دستی تیرچه های با روش های جدید را به عهده بگیرند.

تولید صنعتی این محصول بسیاری از ایرادات اجرای تیرچه سنتی را از بین برده است. تیرچه های صنعتی دارای ویژگی هایی برتری نسبت به تیرچه دستی هستند که در ادامه مقایسه شده است.

برتریهای فنی تیرچه صنعتی بر تیرچه دستی:

از آنجا که برای تولید دستی تیرچه ابتدا میلگردهای برشی به شکل زیگزاگ در آمده و سپس توسط الکترود و دستگاه جوش به شکل اسکلت تیرچه در می آید معایب زیر در این روش وجود دارد:

 • به علت متکی بودن این روش به نیروی انسانی خطاهای بالا در تولید این محصول اجتناب نا پذیر است در حالی که در تولید تیرچه صنعتی این مشکل کامل مرتفع شده است.
 • با توجه به استفاده از سیستم جوش قوس الکتریکی برای ایجاد اتصالات در شبکه تیرچه کربن موجود در این آرماتورها به سطح آمده و به اصطلاح آرماتورها ترد و شکننده می شود در حالی که در تیرچه صنعتی به علت استفاده از سیستم جوش نقطه ای این نقیصه برطرف گردیده است.همین امر باعث شده استفاده از تیرچه دستی در بسیاری از استانها توسط نظام مهندسی ممنوع شود.
 • در شرایط تولید دستی به علت وجود ناخالصی در الکترود و ورود این ناخالصیها در ترکیبات فولاد(در حین جوش فولاد ذوب شده و گل جوش با آن ترکیب می شود) هم از ضخامت موثر آرماتور کاسته می شود و هم کیفیت فولاد در مقطع اتصال کاهش می یابد که نتیجه آن پایین آمدن مقاومت تیرچه در برابر تنش های برشی و کششی می باشد. در حالی که در تولید تیرچه صنعتی با استفاده از سیستم جوش نقطه ای و کمک گرفتن از پرس آرماتور این مشکل نیز حل شده است شایان ذکر است در اثر این تفاوت و مورد قبلی آیین نامه ۵۴۳ تصریح دارد در صورت استفاده از تیرچه صنعتی می توان مقطع آرماتور را یک سایز کاهش داد. همین عامل قدمی در جهت کاهش وزن سازه می باشد.

بیشترین سرعت تولید تیرچه

در تولید تیرچه سنتی از آنجایی که توسط نیروی انسانی انجام می گردد ، سرعت تولید پایین تر است. تولید تیرچه سنتی توسط 2 کارگر به طور کلی به حداکثر 150 تا 200 متر می رسد. در تولید تیرچه صنعتی توسط دستگاه ها سرعت تولید تیرچه به 5 الی 20 متر بر دقیقه می رسد. سرعت تولید تیرچه صنعتی به نوع دستگاه بستگی دارد در عین حال که نیروی کارگر را به یک نفر کاهش می دهد.

برتری ها استفاده از تیرچه صنعتی به جای تیرچه سنتی

 1. کاهش وزن سازه
 2. کاهش هزینه های تولید تیرچه
 3. ذخیره سازی تناژ های بالا در صنعت ذوب آهن و امکان صادرات آن
 4. کاهش قیمت تیرچه به دلیل صرفه جویی در مصرف (۱ کیلوگرم در هر متر طول تیرچه) و مقرون به صرفه بودن آن در مقایسه با تولید تیرچه های سنتی
 5. یکپارچه یا سک تکه بودن بودن تمام میلگرد های فوقانی و تحتانی در تیرچه
 6. سبک شدن اجرای سقف
 7. صرفه جویی در فضا و زمان اجرای پروژه
 8. عدم لرزش سقف حتی در دهانه ی بزرگ سقف ها
 9. اطمینان از کیفیت بالای محصول
 10. حمل و نقل و امکان ارسال به تمامی نقاط کشور و صرفه جویی در هزینه ها
 11. کنترل کیفیت مستمر در تمام مراحل تولید خرپا و تیرچه
 12. تولید انبوه خرپا بصورت کاملا مکانیزه
 13. نصب میلگردهای تقویتی با استفاده از جوش نقطه ای (حذف کامل نقاط ضعف حاصل از اتصال میلگرد عرضی و تقویتی)
 14. استفاده از نرم افزار محاسبات جهت کنترل بهینه مصرف میلگرد

 

منبع:google

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.