تیرچه چیست؟

تیرچه قطعه پیش ساخته ای است، متشکل از بتن و شبکه و پیش ساخته خرپایی فولادی که پس از اجرای کامل سقف تیرهای فرعی T شکل ایجاد می کند که در سه مرحله تحت بارگذاری قرار میگیرند.در مرحله اول بار ناشی از حمل و نقل را تحمل میکند. در مرحله دوم بار ناشی از اجزاء بتن ریزی سقف، که وزن مرده سقف(وزن تیرچه، بلوک و بتن در جا)و بار های در حین اجرا در حد فاصل تکیه گاه های اصلی به تیرچه است را تحمل می کنند، و در مرحله سوم تحمل بار برایند حاصل از بارهای مرده و زنده پس از عمل اوری بتن پوششی و کسب مقاومت کافی می باشد، که در اینجا نیز به عنوان عضو خمشی سقف عمل می کند

انواع تیرچه و کاربرد آن چیست؟

انواع تیرچه و کاربرد ان ها

1.بتنی
2.خرپایی
3.صنعتی
4.پیش تنیده
5.تیرچه کرومیت

تیرچه بتنی

عضو پیش ساخته ای است متشکل از بتن و آرماتورهای فولادی که با قرارگیری بلوکها مابین تیرچه ها به عنوان قالب و با بتن پوششی درجا ریخته شده, مقطع مرکب T شکل مناسبی را تشکیل می دهند . تیرچه ها در دو نوع خرپایی و  پیش تنیده  تولید می شوند .
بسته به نوع و میزان بار زنده وارد بر سقف, دهانه و فواصل تیرچه ها, ابعاد آن متفاوت می باشد. حداقل ضخامت بتن تیرچه 50 میلیمتر و حداقل عرض آن 100 میلیمتر است. میلگردهای کششی و فشاری اصلی, آجدار و حداقل قطر آنها 8 میلیمتر, میلگردهای مهاری از نوع ساده و حداقل قطر آنها 6 میلیمتر خواهد بود.

در بال تحتانی از دو عدد میلگرد با نمره حداقل ۸ و حداکثر ۱۶ ، در بال فوقانی  یک عدد میلگرد وجود دارد . و میلگردهای عرضی نمره ۵/۶ تا ۸ به صورت تک و یا دوبل (زیگزاک) توسط جوش به میلگردهای فوقانی و تحتانی متصل میشود و پس از بتن ریزی از قالب خارج گشته و بعد از خشک شدن قابل استفاده هستند.

انواع تیرچه و کاربرد آن چیست؟

تیرچه پیش ساخته خرپایی

این نوع تیرچه ها از خرپای فولادی و پاشنه بتنی تشکیل شده و بدون قالب ماندگار می باشند.

تیرچه پیش ساخته خرپایی برای تحمل مراحل سه گانه بارگذاری ذکر شده, از اجزای زیر تشکیل شده است:

• آرماتورهای کششی
• آرماتورهای عرضی
• آرماتور بالایی
• بتن پاشنه تیرچه
• آرماتورهای تقویتی
• آرماتورکمکی اتصال

تیرچه صنعتی

تیرچه صنعتی نوعی از انواع تیرچه‌ها است که به روش جوش نقطه‌ای خرپایی شکل می‌گیرد. این نوع از تیرچه سازه‌ای مثلثی و گاهی چهار وجهی شکل است که اجزای آن مستقیم و بدون انحنا هستند. اجزای تیرچه صنعتی به وسیله لولا به هم متصل می‌شوند.

این نوع از تیرچه‌ها به عنوان ستون در ساخت‌وساز چوب‌بست سقف به منظور استحکام به کار می‌روند. جنس تیرچه‌های صنعتی فولاد یا بتن است. کاربرد تیرچه صنعتی در سقف ساختمان به این صورت است که بلوک‌ها به عنوان یک قالب بتنی روی تیرچه قرار می‌گیرند و در نهایت شکلی T مانند را به وجود می‌آورند.

انواع تیرچه و کاربرد آن چیست؟

تیرچه پیش تنیده

این نوع تیرچه که فقط در کارخانه های مجهز تولید میشود, از مقطع بتنی T شکل با رده مقاومتی C35 و بالاتر و مفتول های فولادی با مقاومت بالا 1750 تا 1900 نیوتن بر میلیمتر مربع تشکیل می شود. در این نوع تیرچه, مفتول ها را پیش از بتن ریزی تیرچه, توسط جک هایی تحت کشش معین قرار داده و سپس بتن ریزی مقطع اجرا می شود. پس از عمل آوری بتن و اطمینان از کسب مقاومت لازم, مفتول ها را آزاد می کنند. در نتیجه بتن تیرچه تحت تنش فشاری قرار می گیرد. در سقف های تیرچه بلوک برای اماکن با بار زنده و اماکن نیمه صنعتی, استفاده از تیرچه های پیش تنیده متداول است. ساخت تیرچه های پیش تنیده معمولا در کارخانه انجام می شود, بدین معنی که قبل از بتن ریزی سیمهای مخصوص (وایر) با روشهای مورد تایید کشیده و سپس بتن ریخته می شود, پس از گیرش بتن کابلها آزاد می شوند.

تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت همان تیرچه فلزی می‌باشد که نوعی تیرچه پیش ساخته محسوب می‌شود. بال تحتانی در تیرچه کرومیت، از یک تسمه و بال فوقانی تیرچه کرومیت از یک تسمه و دو میلگرد ساخته می‌شود. دو بال توسط میلگرد خم شده که در نقش جان عمل کرده و به یکدیگر متصل می شوند. در فاصله تیرچه‌ها، از مقاطع زیر استفاده می شود. بلوک‌های پیش ساخته بتنی، طاق ضربی، هنگام انجام عملیات اجرایی، این تیرچه‌ها نیازی به شمع ندارند و می تواند بارهای اجرایی مستقیم را تحمل کند و به نوعی خود ایستا باشند. بر همین اساس برای استفاده در سازه‌هایی که طبقات دارای ارتفاع زیادی باشند و عملیات شمع بندی مشکل داشته باشد همچنین هزینه‌های بسیار زیادی دارد، و گزینه‌ی مناسبی هستند

مزایا ومعایب استفاده از تیرچه

چون تیرچه یک قطعه پیش ساخته می باشد استفاده از آن در ساخت و ساز باعث کاهش زمان ساخت می شود. هم چنین کشور ما از نظر تولید آن در درجه مناسبی قرار دارد, در نتیجه هزینه های ساختمان هم کاهش می یابد.

علاوه بر این ها تیرچه مقاومت خوبی در برابر باد ها و زلزله دارد و برای نصب آن هم نیاز به نیروی متخصص نیست و کارگران ساده هم توانایی اجرای آن را دارند.

در نهایت استفاده از تیرچه بلوک برای سقف ها تا حدودی به عنوان عایق صدا عمل می کند.

از معایب بزرگ تیرچه می توان به افت کششی و زنگ زدگی اشاره کرد که در نتیجه قرارگیری در معرض نور و هوا ایجاد می شود.

ساختمان سازی از کارهای حساسی است که نیاز به دقت بالایی دارد پس باید با علم و اگاهی بالایی نسبت به خرید ان اقدام کرد چنانچه نیاز به تیرچه صنعتی حرارتی ارماتور اودکا عصایی مفتول سیاه مفتول مسوار دارید برای راهنمایی و مشاوره با شماره 05632828441 در ارتباط باشید

منبع:google

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.